Oszczędności gromadzone latami nie zawsze są w stanie pokryć nagłe wydatki. Remont mieszkania, zakup nowego samochodu czy wyjazd w wymarzoną podróż może okazać się kosztowniejszy, niż pierwotnie zakładaliśmy. W takim wypadku można wesprzeć się rozwiązaniem proponowanym przez banki w postaci kredytu gotówkowego. Pożyczone pieniądze wpłyną na konto szybko i pozwolą na opłacenie naszych zobowiązań. Aby uzyskać zaufanie banku i otrzymać zgodę na wypłatę kredytu, należy spełnić kilka podstawowych warunków.
Czym jest zdolność kredytowa?
Zdolność kredytowa to wynik analizy przeprowadzonej przez bank, w ramach której bierze się pod uwagę zdolności klienta do spłacenia kredytu gotówkowego. Podczas rozeznania bierze się pod uwagę sumę przychodu oraz wydatki klienta w skali miesiąca. Dodatkowo wpływ na analizę ma rodzaj zatrudnienia zainteresowanego. Oprócz źródła dochodu istotne dla banku są także wiek, stan cywilny, status majątkowy, obejmowane stanowisko oraz historia kredytowa. Podstawą do orzeczenia zdolności kredytowej jest również raport BIK – dokument opisujący wcześniejsze zobowiązania, ich przebieg oraz ewentualne niespłacone zadłużenia.
Jaki powinien być dochód, aby uzyskać kredyt?
Kredyt gotówkowy może być przyznany pod warunkiem, iż ubiegający się klient ma stały dochód. Liczy się więc tutaj rodzaj umowy z pracodawcą oraz czas jej trwania. Na posiadane dochody wpływ ma także styl życia. Dobrze więc, jeśli na koncie zainteresowanego co miesiąc pozostają oszczędności. Istotny w tej kwestii jest rodzaj pożądanego kredytu i jego kwota. Im wyższe raty, tym większy dochód wskazany. Kredyt gotówkowy może być rozłożony na maksymalnie 10 lat, a niższe raty zależą właśnie od czasu, jaki bank daje klientowi na spłatę należności. Ciężko więc wskazać konkretną sumę dochodów, która zagwarantuje otrzymanie kredytu gotówkowego.
Historia kredytowa – jak wpływa na przyznanie pożyczki?
Historia kredytowa to raport wszystkich zaciągniętych pożyczek dostępny w Biurze Informacji Kredytowej, współpracującego z bankami. Do BIK wpływają zestawienia monitorujące każdy pobrany prze klienta kredyt, regularność jego spłacania czy ewentualne opóźnienia w uiszczeniu należności. Dane klientów są przekazywane do BIK co najmniej raz w tygodniu, do momentu spłaty kredytu. Raport historii kredytowej pomaga ocenić ryzyko podjęcia współpracy z klientem przez bank. Dobrze jest więc, jeśli ubiegający o kredyt ma już swoją historię. Jeśli bank widzi, że dotychczasowe należności były spłacone na czas, będzie skory do przyznania kolejnego kredytu.
Jakie dokumenty są potrzebne do otrzymania kredytu gotówkowego?
Chętni do zaciągnięcia kredytu gotówkowego muszą przekazać w tej sprawie odpowiedni wniosek. Aby go wypełnić, niezbędne są pewne formalności. Do złożenia dokumentu będącego prośbą klienta o otrzymanie pożyczki gotówkowej najczęściej potrzebny jest jedynie dowód osobisty. Ostateczny wykaz dokumentów potrzebnych do wypełnienia wniosku zależy od banku. Informacje na temat formalności związanej z ubieganiem się o kredyt gotówkowy można znaleźć na stronie http://portal.plocman.pl/aktualnosci/jakie-dokumenty-s-potrzebne-do-kredytu-gotwkowego,517798.html.