Na co dzień nie myślimy tak wiele o naszych finansach i o tym, w jaki sposób je przechowujemy. Znacznej części z nas wystarczy trzymanie swoich środków na koncie osobistym i korzystanie z nich na bieżąco. Niestety jest to duży błąd, zwłaszcza w obecnych czasach, kiedy pandemia mocno zachwiała światową gospodarką i nie możemy być pewni tego, co przyniesie przyszłość. Inflacja szarżuje w zawrotnym tempie, warto pomyśleć więc o jakimś zabezpieczeniu swoich środków. Trzymanie ich na koncie osobistym nie jest najlepszym pomysłem. Czy są jakieś rozsądne alternatywy? Oczywiście! Omówimy pokrótce kilka z nich w poniższym artykule.
Nasze pieniądze a konto osobiste
Musimy mieć świadomość, że nawet najlepsze konto osobiste nie zabezpieczy nas przed zgubnym wpływem inflacji. Wartość pieniądza spada nieubłaganie i chociaż ich ilość na naszym koncie będzie po paru latach taka sama (oczywiście zakładając, że uprzednio ich nie wydamy), to ich realna wartość znacznie spadnie i w efekcie będziemy mogli za nie nabyć mniej. Konto osobiste nie nadaje się więc do przechowywania pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że od razu trzeba je zamykać, chociaż jeśli chciałbyś to zrobić, pod tym linkiem znajdziesz informacje, co będzie do tego potrzebne: loando.pl/wpis/jak-zamknac-konto-banku. Konto osobiste ma swoje zastosowanie, ale raczej sprawdza się jako codzienne narzędzie do obrotu naszymi środkami niż narzędzie do skutecznego ich przechowywania. Gdzie więc gromadzić oszczędności w taki sposób, aby nie pożarła ich inflacja?
Konto oszczędnościowe lub lokata
Konta oszczędnościowe i lokaty to zapewne pierwsza myśl, jaka przyjdzie nam do głowy, kiedy zaczniemy zastanawiać się, gdzie gromadzić nasze oszczędności. Chociaż opłacalność tych narzędzi finansowych nieco spadła, wciąż stanowią one lepsze wyjście niż gromadzenie oszczędności na koncie osobistym. Decydując się na lokatę lub konto oszczędnościowe, nie możemy mieć stuprocentowej pewności, że ich oprocentowanie nie będzie niższe niż współczynnik inflacji, jednakże zawsze zabezpieczy to część naszych środków przed spadkiem wartości.
Kryptowaluty
Rosnąca popularność kryptowalut ma swoje uzasadnienie – spora część osób, które w nie zainwestowały, znacząco poprawiły swój stan majątkowy. Niestety istnieje też druga strona medalu – wahania wartości kryptowalut działają w obie strony, możemy więc sporo zyskać, zabezpieczyć się przed inflacją, ale także stracić pieniądze. Jest to dobra opcja pod inwestycje długoterminowe, ale tylko dla tych z nas, którzy nie boją się ryzyka i mają na tyle dużo środków, że nie przeraża ich widmo straty części swojego majątku.
Polisa na życie
Ten punkt może wydać się zaskakujący dla wielu z nas, ponieważ przeważnie nie myślimy o polisie na życie w kontekście gromadzenia kapitału. Odkąd jednak na rynku pojawiły się produkty, które łączą funkcjonalność polisy z opcją oszczędzania, możemy śmiało postawić na tę opcję, jeśli chcemy zabezpieczyć się przed inflacją. Jak to działa? Otrzymujemy po prostu ubezpieczenie na życie i podczas opłacania składek część z zainwestowanych funduszy jest odkładana na koncie. Jeśli polisa nie zostanie wykorzystana w formie odszkodowania, nasze środki wrócą do nas. Jest o tyle ciekawa opcja, że łączy ona w sobie dwie funkcjonalności.