Chociaż zdecydowanie najpopularniejsze są tradycyjne karty debetowe, to jednak wśród form płatności nie brakuje także osób, które na bieżąco posługują się katami kredytowymi. Mogą one rzeczywiście być bardzo przydatne, ale trzeba wziąć pod uwagę, że nie pozostaną one bez śladu w kwestii naszej zdolności kredytowej. Jak korzystanie z karty kredytowej na to wpływa? Czy posiadając ją, możemy obniżyć swoje szanse na uzyskanie korzystnej pożyczki lub kredytu?
Czym karta kredytowa różni się od debetowej?
Karta debetowa to powszechny środek płatności, który zazwyczaj automatycznie otrzymujemy wraz z otwarciem rachunku bankowego. Jest ona ściśle powiązana z naszym kontem, wobec tego płacąc nią za jakiś zakup, korzystamy z osobistych zasobów finansowych. Karta debetowa służy do transakcji stacjonarnych i internetowych, a do tego umożliwia wypłatę gotówki z dowolnego bankomatu – przy czym w przypadku korzystania z maszyny nienależącej do naszego banku najprawdopodobniej zostanie naliczona prowizja.
Karta kredytowa to zupełnie inna para kaloszy. Nie jest przypisana do żadnego konta, a do tzw. rachunku technicznego udostępnianego nam przez bank. Wraz z każdą płatnością zaciągamy dług, do którego spłaty jesteśmy oczywiście zobowiązani. Co za tym idzie, transakcje są dokonywane przy pomocy środków, których fizyczne nie posiadamy, choć oczywiście zazwyczaj występują tu ograniczenia w postaci górnego limitu. Czy to opłacalne? Tak, jeżeli pamiętamy o bieżącej spłacie długu, a gdy zrobimy to odpowiednio szybko, pożyczka będzie dla nas całkowicie darmowa.
Czy karta kredytowa może zaważyć na naszej zdolności kredytowej?
Jak wiadomo, w momencie, kiedy staramy się o kredyt lub pożyczkę, bank musi sprawdzić nie tylko naszą historię kredytową, ale także zdolność. Możemy ją zweryfikować samodzielnie, jeszcze zanim złożymy wniosek o pomoc finansową – jak to zrobić można przeczytać tutaj: https://loando.pl/wpis/zdolnosc-kredytowa.
Niestety w sytuacji, w której posiadamy aktywną kartę kredytową, z której korzystamy na porządku dziennym, wpływa ona na obniżenie naszej zdolności kredytowej. W końcu jest ona stałym zobowiązaniem i tym samym obciążeniem naszego domowego budżetu, wobec czego bank weźmie pod uwagę ten fakt, tym samym oceniając, czy stać nas na kredyt. Co prawda karta kredytowa raczej nie sprawi, że otrzymamy odpowiedź odmowną, istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że pożyczka zostanie nam udzielona na znacznie mniejszą kwotę niż ta wnioskowana lub też warunki dotyczące kredytu nie będą tak korzystne, jak się tego spodziewaliśmy.
Czy można jakoś temu zaradzić? Tak, ale wymaga to zrezygnowania z karty kredytowej. Najlepiej zrobić to jeszcze zanim oficjalnie złożymy wniosek o kredyt. Tym samym to zobowiązanie przestanie być aktualne i nasza zdolność kredytowa wzrośnie, wobec czego mamy dużo większą szansę na kredyt na zasadach, które są dla nas najwygodniejsze. Tu dowiesz się więcej o zależności między kartą kredytową a posiadaną przez nas zdolnością kredytową: http://www.webvilla.pl/karta-kredytowa-a-zdolnosc-kredytowa/.