Wsparcie banku w postaci kredytu gotówkowego staje się często zbawiennym źródłem dodatkowych środków na najpotrzebniejsze wydatki. Co zrobić w momencie, w którym zaciągnięte zobowiązania przytłaczają swoją wysokością i zaczynają być wyraźnie odczuwalne w budżecie domowym? Jedną z odpowiedzi na taką sytuację może być rozwiązanie w postaci kredytu konsolidacyjnego. Czym jest ta opcja i kto może z niej korzystać?
Kredyt konsolidacyjny – co to jest?
Rozwiązanie to jest kredytem przeznaczonym na spłatę innych zobowiązań. Oznacza to, iż można połączyć kilka rat w jedną, aby ułatwić rozplanowanie dotychczasowych wydatków. Spajać można kredyty o różnym przeznaczeniu, zaciągniętym nawet w różnych bankach. Nie trzeba konsolidować wszystkich zobowiązań, można wybrać jedynie część posiadanych kredytów. Podczas spojenia kredytów można jednocześnie wydłużyć czas trwania umowy, co sprawi zmniejszenie miesięcznej raty. Należy jednak pamiętać, że tym samym powiększą się koszty całkowite kredytu.
Kredyt konsolidacyjny – dla kogo?
Połączenie rat kilku w jedną przy wydłużeniu czasu umowy, może być zbawienne dla klienta, który ma problemy ze spłatą wszystkich zobowiązań. Mimo powiększenia kosztów całego kredytu, będzie on w stanie wypłacić podmiotowi udzielającemu wsparcia co miesiąc określoną należność, nie tracąc płynności finansowej. Rozwiązanie to może być pomocne szczególnie w czasach kryzysu wywołanego pandemią. Dodatkowe informacje jak poradzić sobie ze spłatą kredytu w tym trudnym okresie, znajdziesz na stronie: https://www.mojebielsko.pl/splata-kredytu-epidemii/. Podsumowując, kredyt konsolidacyjny dedykowany jest zadłużonym, którzy na swoich barkach mają kilka kredytów.
Jak otrzymać kredyt konsolidacyjny?
Podstawą do uzyskania zgody na konsolidację zadłużeń, jest weryfikacja zdolności kredytowej. Przy jej analizie pod uwagę brane są wszystkie posiadane kredyty, warunki zatrudnienia czy zarobki. Istotne jest, aby BIK nie odnotował żadnych negatywnych wpisów, które mogą wpłynąć na odmowę ze strony banku. Wszelkie opóźnienia czy nieopłacone raty zostają odnotowane w raporcie BIK, przez co bank może nie zaufać klientowi i odmówić konsolidacji rat.
Gdzie szukać oferty kredytu konsolidacyjnego?
Zanim zdecydujemy się na złożenie wniosku o konsolidację kredytu, należy zapoznać się z ofertami dostępnymi na rynku. Można tego dokonać z pomocą internetowych rankingów, które przedstawiają dostępne propozycje wielu podmiotów bankowych. Aby wybrać najlepsze rozwiązanie należy zwracać uwagę nie tylko na kwotę miesięcznej raty, ale także całkowity koszt zobowiązania. Należy szukać możliwie jak najtańszej oferty.
Kredyt konsolidacyjny – na co zwracać uwagę?
Sortując różne oferty dostępnych konsolidacji, warto wiedzieć na jakie szczegóły zwracać uwagę. Oprócz wysokości rat i całkowitych kosztów kredytu, trzeba zwrócić uwagę czy nowy kredyt nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia. Takim zabezpieczeniem może być hipoteka, która wymaga dodatkowych kosztów związanych z wyceną nieruchomości czy wpisem do księgi wieczystej. Najlepsze oferty można wypatrzeć kierując się stopą procentową RRSO. Warto także zwracać uwagę na koszty prowizji kredytu czy konsekwencje za opóźnienie w spłacie raty.